Dělá se vám špatně při pohledu na ucpaný odpad?
Když se v kuchyni ucpe dřez anebo hůře protéká voda do odpadu, máte možnost zasáhnout např. hydroxidem neboli louhem sodným. Ten je velmi efektivní a osvědčil se již v minulosti mnohokrát, někdy stačí preventivní dávka, jindy se musí trochu přitvrdit. V takové situaci není co řešit, prostě se do odpadu nasype prášek, zalije horkou vodou a v zásadě o nic nejde, jen čekáte, až louh zabere. Ale co když nezabere a znečištění je natolik silné, že musíte demontovat sifon?
A jsme u toho. Většinou to v domácnosti provádí muži, mají potřebné nářadí, sílu a třeba i zkušenosti, ale každý není tak otrlý, aby ustál pohled na tu spoušť. Některým se totiž udělá zle od žaludku ve chvíli, kdy spatří černý páchnoucí sliz, a kdy se jej musí dotýkat, třebaže rukama v gumových rukavicích. Máme k tomu přirozený odpor, málokdo si opravdu libuje v patlání se s takovým slizkým odporným materiálem. Ještě, že existují instalatéři, kteří tuto práci zvládají perfektně, a navíc mají potřebné technické vybavení i pro situace, kdy opravdu nepomůže běžné nářadí v domácnosti.
Také se vám zvedá žaludek?
Pohled na odporný sliz je sám o sobě nechutný, ale navíc se k tomu připojuje nechutný zápach. Bakterie, rozkládající biologický materiál, vytváří typický odér, který slabším povahám může vyvolat nutkání na zvracení, což ještě může vašimi zvratky zhoršit celkovou atmosféru v domácnosti. Buďte tedy raději bdělí a počítejte s tím, že pokud nejste dostatečně „otrlí“ a vadí vám pohled či odér z ucpaného odpadu, mějte po ruce telefon na instalatéry, a pokud odpad neprorazíte vlastními silami, nechte je, aby se při čištění odpadů projevili jako profesionálové. Ti přijedou kvůli havárii do pár hodin, někdy i dříve, a vůbec nemusíte být u toho, klidně si můžete vypít svou kávu na balkoně a těchto prací se nemusíte vůbec zúčastnit.